W sezonie letnim plaża nad jeziorem Soczewka była jest i będzie miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i mieszkańców gminy. To świetne miejsce do wypoczynku z dziećmi. Od wielu lat wójt organizuje tu miejsce do kąpieli.

Na gminnej działce w tym roku sporo się zmieniło. Teren został utwardzony, w tym zorganizowano miejsce pod gastronomię, ciągi piesze (także po koronie wału), pojawił się plac zabaw dla maluchów. Są nowe ławki i kosze, a nawet altanka, w której można się schronić przed deszczem lub słońcem. Miejsce na rower przy altance też się przyda – to zasługa Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego.


„Zgodnie z obowiązującymi przepisami podmioty zewnętrzne mogą zgłaszać chęć organizacji kąpieliska lub miejsca wykorzystywanego do kąpieli do końca roku kalendarzowego poprzedzającego sezon kąpielowy (termin rozpoczęcia i zakończenia sezonu określany jest uchwałą Rady Gminy). W minionych latach nie wpłynął do  mnie żaden taki wniosek – mówi wójt. Dlatego, w miarę naszych możliwości, bezpieczeństwem nad jeziorem Soczewka i organizacją miejsca dla kąpiących się, samorząd zajął się sam. Z pomocą przyszedł Marszałek Województwa Mazowieckiego, który w ramach PROW 2014 – 2020, dofinansował modernizację terenu przylegającego do plaży w Soczewce pod szyldem Leadera+.

My, wzorem lat ubiegłych zabezpieczyliśmy ratowników. Ich zatrudnienie na 1 miesiąc wynikało bezpośrednio z obowiązujących przepisów i braków kadrowych (od  2018 roku nie można zorganizować miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli na okres dłuższy niż 30 dni). Udało się też zorganizować małą gastronomię. W tym roku znów mogliśmy dobrze zjeść nad jeziorem. Przypomnę jeszcze tylko, że miejsce to jest i pozostanie miejscem ogólnodostępnym.

Kolejny sezon najprawdopodobniej będzie wyglądał nieco inaczej. Płocki WOPR wyszedł z inicjatywą podjęcia z nami współpracy przy organizacji kąpieliska nad jeziorem Soczewka. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyłem w ubiegłym tygodniu z Prezesem Zarządu Cezarym Obczyńskim. Wierzę, że razem uda nam się zorganizować bezpieczne kąpielisko w Soczewce działające przez całe wakacje.”