Archive for Maj, 2016

Kto nam pomoże w walce z plagą owadów zwanych ochotkami?

Filmy nagrane i udostępnione przez naszych mieszkańców:

- zobacz

- zobacz.Chmary owadów krążące nad naszymi głowami to byłoby znośne. Jednak one całymi rojami krążą od ziemi po wierzchołki najwyższych drzew. Są wszędzie, wpadają do nosa, gardła, uszu i oczu. Nawet najmniejsze źródło światła traktowane jest przez nich jak zaproszenie. Nie pomagają pobliskie latarnie, które na pierwszy rzut oka powinny je zwabiać. Co prawda skupiają się pod nimi w największych ilościach, wystarczy jednak mała smuga światła i cały rój błyskawicznie kieruje się w jej stronę.

Nawet jeśli ktoś nie ma oświetlonych ścian budynków i zakrzaczeń, one tam są. Oblepiają ściany, gałęzie, liście i każdy inny przedmiot wystawiony na zewnątrz, włącznie z jedzeniem i naszymi głowami. Jedynym plusem, choć dla ludzi mieszkający nad Zalewem Włocławskim marne to pocieszenie, jest to że nie kąsają.

Zbieramy je rano, już nie miotełką, ale łopatą spod źródeł światła. Także z miejsc gdzie choćby przypadkowo została wylana woda. Pozostawiają po sobie zielone okna, parapety i tarasy. Przed nieproszonymi gośćmi w domu nie strzegą nawet moskitiery. Dla najmniejszych osobników nie są przeszkodą.

Jak długo i kogo jeszcze można prosić o pomoc w walce z taką plagą?

Od 2005 roku wójt kieruje prośby o pomoc do każdej instytucji, która mogłaby pomóc w rozwiązaniu problemu. Od RZGW w Warszawie, przez Wojewodę, Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Starostę Powiatu Płockiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, a za pośrednictwem posła Piotra Zgorzelskiego również Ministerstwa Ochrony Środowiska. Jednocześnie w roku 2007 wójt zaprosił do współpracy naukowców, którzy pomogliby w zdiagnozowaniu problemu i wskazali możliwości ograniczenia populacji uciążliwego owada. Jako szef Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego do współpracy zaprosił dr Tomasza Kakareko z UMK w Toruniu.

Zaraz potem dr Janusz Żbikowski z Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska UMK opracował ekspertyzę, z której wynika, że Zalew Włocławski to idealne miejsce dla rozmnażania się tej muchówki, gdzie występuje muliste dno i przepływ wody wystarczający by osobniki te miały dostateczne natlenienie. Wskazano również metody walki z ochotkowatymi:

  • Metody mechaniczne: rozlewanie oleju, alby uniemożliwić wylot owadów dojrzałych, mechaniczne mieszanie dna (zniszczenie jaj i larw), stosowanie porażających prądem pułapek;
  • Manipulacje ekologiczne (ograniczające zagęszczenie larw): rotacyjne osuszanie i zalewanie kolejnych fragmentów dna zbiornika), zwiększenie głębokości zbiorników, regulowanie pokrycia dna roślinnością naczyniową;
  • Behawioralne: wykorzystanie pasożytów (czyli wirusów, bakterii, grzybów, pierwotniaków i nicieni), wykorzystanie drapieżników (makrobezkręgowców), ryb (głównie bentosożernych);
  • Metody chemiczne: stosowanie środków chemicznych hamujących szybkość wzrostu larw, lub oddziałujących na postacie dorosłe.

Zdaniem autora wspomnianego opracowania zastosowanie większości z prezentowanych metod – w warunkach Zbiornika Włocławskiego – jest praktycznie niemożliwe. Jedną z poważniejszych przeszkód jest wielkość zbiornika oraz fakt, że jest to woda płynąca. Ponadto do ingerencji człowieka w funkcjonowanie ekosystemu musimy podchodzić ze szczególną ostrożnością. Niech przykładem będzie tu ochrona kormorana. Wzrost jego populacji przyczynił się do znacznego zmniejszenie populacji ryb w Zalewie, a to jest jedną z przyczyn wzrostu populacji ochotkowatych.

Wyniki ekspertyzy, materiał filmowy i zdjęciowy z terenu gminy Nowy Duninów przekazany został do instytucji, które mogłyby wesprzeć samorząd gminy Nowy Duninów w walce z zagrożeniem. Także Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który został zaangażowany  w rozwiązanie problemu na prośbę Wójta Gminy otrzymał niezbędne opracowania i informacje zarówno od policji (w zakresie zagrożenia w ruchu drogowym) jak i lokalnej służby zdrowia (w zakresie zagrożenia zdrowia, szczególnie małych dzieci i niemowląt).

W 2014 r. na prośbę posła P. Zgorzelskiego głos w sprawie zabrała Pani Ronikier – Dolańska ówczesny Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Przyrody. Wskazała na rozwiązania stosowane m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich latach rozebrano 180 zbiorników podobnych do naszego. Tego typu rozwiązania nie ma w planach RZGW, KZGW ani resort środowiska. Natomiast, jak nas poinformowano, rekultywacji tak dużych zbiorników nie przeprowadza się.

Wójt puka do kolejnych drzwi, szuka środków. Jednak gmina Nowy Duninów sama nie poradzi sobie z tym problemem, a wszystko wskazuje na to, że problem będzie narastał. Kiedyś zmasowane wyloty tych owadów obejmowały wąski pas nad Zalewem. Dziś przekroczyły pas drogi krajowej nr 62. Jest ich coraz więcej i coraz dalej sięgają.

Inwazja ochotki trwa w najlepsze, nie tylko przeszkadza, ale zagraża. Kolejne zaś instytucje, do których wójt się zwraca, albo rozkładają ręce, albo liczą koszty ewentualnej interwencji.

Nie rezygnujemy -mówi wójt, ale zaczyna brakować drzwi, do których mogę pukać.

Wspomnienie srebrnego jubileuszu święceń kapłańskich ks. Janusza.

Wszystkim mamom.

matka“(…) Lecz dzisiaj za twe troski, trudy, poświęcenia,
Za twą miłość matczyną nigdy nie zachwianą
Mogę tylko twą szyję otoczyć ramieniem
I szepnąć ci do ucha: Dziękuję ci, mamo.”

“Do matki” (fragment) W. Grodzieńska


Wszystkim Mamom życzę wiele miłości i słońca oraz jak najmniej trosk.

Mirosław Krysiak


 

Srebrny Jubileusz Święceń Kapłańskich Ks. Janusza.

Ks. Janusz Ziarko przez siedem lat był proboszczem parafii Soczewka. Od roku 2014 troszczy się o życie codzienne parafian w Sarbiewie. Szybko mija czas, ale nasza pamięć o ks. Januszu nie gaśnie. Dziś, w dniu Srebrnego Jubileuszu święceń kapłańskich wspominamy Księdza w sposób wyjątkowy. Wójt Gminy Nowy Duninów osobiście zawiezie pozdrowienia, ale już teraz niech Ksiądz przyjmie od nas – mieszkańców gminy życzenia szczęśliwych dni i zapewnienie, że pamiętamy tamte dni, gdy gmina Nowy Duninów stała się domem Księdza. Mamy nadzieję, że wciąż Ksiądz o nas pamięta i będzie do nas wracał.

Najbliższy weekend w gminie Nowy Duninów.

W najbliższą sobotę 28 maja spotykamy się w Soczewce z kijkami i maszerujemy z instruktorem Nordic Walking po najpiękniejszych, czasem nieznanych, szlakach. Przyda się na pewno folder opisujący krótko miejsca, w których będziemy. Może ktoś nie zna jeszcze historii Soczewki? Na zakończenie zjemy, pośpiewamy (choć nie przy ognisku) i poznamy się lepiej.

Dzieciom natomiast zorganizowaliśmy, tego samego dnia, razem z zaprzyjaźnionymi żeglarzami z Boruty i ZKSW,  żeglarski Dzień Dziecka.

Jeśli ktoś kocha wędkowanie, w niedzielę 29 maja zapraszamy do stanicy w Soczewce. Wędkarze z Koła nr 115 w Płocku zorganizowali dziecięce wędkowanie nad jeziorem. Cyklistom, tego samego dnia (niedziela)  proponujemy Rodzinny Rajd Rowerowy. Wyruszamy z przystanku w Nowym Duninowie ok. godz. 15.00. Zgłoszenia w dniu Rajdu lub pod nr tel. 506 613 534.

Zapowiada się pogodny weekend, więc na pewno warto aktywnie spędzić czas, przy okazji poznać nowych ludzi i miejsca, lub zabrać przyjaciół i razem odwiedzić miejsca już znane.

Do zobaczenia na szlakach, nad jeziorem lub na Zalewie. Mirosław Krysiak

Sobota 28 maja – Rajd Nordic Walking

W najbliższą sobotę zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać okolice Soczewki, na Rajd Nordic Walking. Jeśli ktoś nie ma lub nie lubi spacerować z kijkami, niech pomaszeruje z nami bez tych akcesoriów. Rajd zakończymy w Ośrodku Wypoczynkowym Mazowsze w Soczewce.

Serdecznie zapraszam

Mirosław Krysiak

 

Nordic Walking - plakat534 

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego, Lokalna Grupa Działania AKTYWNI RAZEM i Nadleśnictwo Łąck zapraszają do udziału w rajdzie Nordic Walking pn.: „Odkryj z nami urokliwe zakątki Soczewki”, który odbędzie się 28 maja 2016 r. (sobota), godz. 10.00. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Płockiego oraz Wójt Gminy Nowy Duninów.

Rajd skierowany jest do mieszkańców Powiatu Płockiego oraz turystów przybywających na teren Gminy Nowy Duninów.

Przed marszem uczestnicy zapoznają się z prawidłowymi zasadami chodzenia z kijkami, instruktor Nordic Walking przeprowadzi krótką rozgrzewkę, a następnie grupa wyruszy poznawać uroki Leśnego Kompleksu Promocyjnego „ Lasy Gostynińsko – Włocławskie”, które zostaną zaprezentowane przez pracownika Nadleśnictwa Łąck.

Rozpoczęcie rajdu na parkingu przy kościele w Soczewce. Do przejścia przewidziana jest trasa o długości ok. 8 km. W trakcie imprezy planowany jest posiłek turystyczny.

Zgłoszenia osób należy dokonywać osobiście w biurze Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (Informacja Turystyczna), Płock, Stary Rynek 8, pod nr tel.: (24) 364 99 90 lub (24) 367 19 44, e-mail: biuro@turystykaplock.eu, osobiście w biurze Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego, Łąck, ul. Brzozowa 1, pod. nr tel. 24 261 40 54, e-mail: stowgmin@wp.pl

Zadanie dofinansowane z budżetu Powiatu Płockiego.

Serdecznie zapraszamy.

50 lat. Wszystkiego najlepszego.

50_urodzinyDzisiejszy dzień dla wójta naszej gminy Mirosława Krysiaka, to dzień wyjątkowy – pięćdziesiątych urodzin. Z tej okazji przyjmował dziś od wielu mieszkańców i przyjaciół życzenia pomyślności.

Redakcja serwisu oraz współpracownicy przyłączają się do tych życzeń.

Wszystkiego najlepszego na następne 50 lat.

XI Zjazd Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP.

Po zebraniach sprawozdawczo – wyborczych w trzech naszych OSP przyszedł czas na podsumowanie pięciu ostatnich lat przez Zarząd Oddziału Gminnego OSP RP w Nowym Duninowie. Delegaci na zjazd spotkali się w minioną sobotę (21 maja 2016 r.) w Dzierząznie.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, Rady Gminy, Radna Rady Powiatu Ewa Kowalak. Nie zabrakło również przedstawiciela PSP, którą reprezentował Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Płocku starszy brygadier Andrzej Borkowski.

Podziękowania dla członków dotychczasowego Zarządu złożył Mirosław Krysiak dotychczasowy Wiceprezes Zarządu. Zarówno Wiceprezes, jak i Komendant Gminny Krzysztof Keplin podkreślali potrzebę kontynuacji współpracy trzech naszych Ochotniczych Straży oraz wielkie zaangażowanie druhów ochotników. Nie tylko w sprawy związane z istnieniem swoich jednostek, ale również aktywne włączanie się w życie społeczności lokalnych  i współpracę z samorządem gminy. To owocuje i mam nadzieję, że będzie kontynuowane i rozwijane – mówił wójt gminy.

Jak wynika ze sprawozdań wszystkie jednostki w ciągu ostatnich lat zostały doposażone w niezbędny sprzęt, w tym OSP Nowy Duninów w nowy samochód bojowy. Także potrzeby w zakresie szkoleń są zaspokajane na bieżąco.

OSP Nowy Duninów, z racji przynależności do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, jest jednostką, która najczęściej uczestniczy w zdarzeniach – mówi Mirosław Krysiak. Jednostka ta jest w czołówce OSP działających w KSRG, w powiecie płockim. Tak pod względem wyszkolenia, wyposażenia jak i dyspozycyjności, która sięga 100%. Pozostałe dwie jednostki, choć nie figurują w KSRG, także stoją na wysokim poziomie. Lipianki Dysponują średnim samochodem bojowym, który wykorzystywany jest szczególnie podczas gaszenia pożarów w okolicznych lasach. Dzierzązna nie ma takiego samochodu, ale w mniejszych zdarzeniach też jest dysponowana.

Prócz tego, że są wyszkolonymi strażakami ochotnikami, działają społecznie i są świetnymi gospodarzami. Dbają nie tylko o powierzony im sprzęt, ale również pozostały majątek.

W ostatnim czasie, właśnie w Dzierząznie, strażacy samodzielnie wykonali generalny remont pomieszczeń socjalnych w remizie. Wcześniej taki remont przeprowadzili druhowie z Nowego Duninowa. W najbliższej przyszłości także OSP Lipianki będzie najprawdopodobniej dysponowało świetlicą o podobnym standardzie.

Ochotnicze Straże Pożarne w naszej gminie to organizacje społecznie działające na wysokim poziomie, mające w swych szeregach nie tylko świetnych strażaków, ale jednocześnie społeczników. Są wszędzie tam, gdzie być powinni. Tak przy pożarach jak i inicjatywach związanych z organizacją czasu wolnego dzieci i młodzieży z terenu gminy. Wspierają nie tylko siebie nawzajem, choć często rywalizują zacięcie, ale potrafią współpracować z organizacjami pozarządowymi na terenie całej gminy, na rzecz wszystkich mieszkańców. Oby im zapału nie brakowało przez następne lata i obyśmy nie musieli wzywać ich na ratunek. A jeśli już się zdarzy, niech wracają z akcji w komplecie i bez szwanku.

Oto nowy skład Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Nowym Duninowie:

Prezes – Mirosław Krysiak

Wiceprezes Paweł Milczarski

Komendant gminny – Krzysztof Keplin

Sekretarz – Anna Chojnacka

Skarbnik – Mirosław Świetlik

Członek prezydium – Dawid Rozwora

Członkowie zarządu: Grzybowski Arkadiusz, Kołodziejski Ryszard, Podleśny Paweł, Rozwora Adrian, Salamądry Jolanta, Szymański Marek.

 

Skład Komisji rewizyjnej:

Przewodniczący – Garwacki Andrzej

Wiceprzewodniczący – Kwiatkowski Zbigniew

Sekretarz – Starzyński Piotr

Członkowie: Myzia Wojciech, Kelman Piotr, Salamądry Krzysztof

 

Pani Honorata Barbara Dominik skończyła 100 lat.

Pani Honorata Barbara Dominik. Dla rodziny i przyjaciół Basia. Mama Kaliny, Ireny i Tomasza, babcia sześciorga wnucząt i trojga prawnucząt.

Urodziła się 20 maja 1916 roku w Woli Brwileńskiej w rodzinie państwa Rumińskich.  W wieku 22 lat wyszła za mąż za Zygmunta Dominika. Rok później wybuchła II Wojna Światowa i rozpoczął się bardzo trudny czas. Dla młodych małżonków nastały długie lata rozłąki i wojennej tułaczki. Pan Zygmunt trafił do wojska, później znalazł się w obozie i w końcu został wywieziony do Niemiec.

W Woli Brwileńskiej i okolicznych wsiach nastały wysiedlenia. Rdzennych mieszkańców wywożono do Niemiec, części udało się ukryć u rodzin, znajomych. Tak też zrobiła mama pani Barbary. Razem z córką czas wojny przeczekały u rodziny w Warszawie. Po wojnie wróciły do Woli Brwileńskiej. W końcu wrócił też pan Zygmunt. Razem odbudowywali swoje życie. Pani Barbara prowadziła dom i pracowała w gospodarstwie. Pan Zygmunt, żeby utrzymać pięcioosobową rodzinę, dorabiał pracując m.in. w płockiej stoczni, w lesie, w Kółku Rolniczym i Gminnej Spółdzielni (GS) w Nowym Duninowie.

Wojna pozostawiła w nich głęboki ślad. Pani Basia do dziś pamięta tamte wydarzenia, ból i strach. Jednak nawet tak traumatyczne przeżycia nie zniszczyły w niej pogody ducha i wiary w swoje siły.

w 2005 roku zmarł Pan Zygmunt. Pani Basia mieszka do dziś z synem i synową Zofią w Woli Brwileńskiej. Tuż za miedzą ma córkę Irenę, a trochę dalej, w Płocku najstarszą Kalinę. Wszyscy, którzy ją znają mówią, że wciąż pozostaje skromną i pogodną osobą, a synowa Zofia mówi o niej, że jest dobrą teściową.

W dniu jej setnych urodzin odwiedzili ją m.in. Mirosław Krysiak Wójt Gminy, Waldemar Kijek Radny Gminy, Katarzyna Urbańska Kierownik NZOZ „Rodzina” w Nowym Duninowie oraz przedstawiciele KRUS-u i Urzędu Wojewódzkiego Delegatury w Płocku. Czegóż życzyć Pani Barbarze? Zdrowia i zachowania pogody ducha, bo miłości najbliższych na pewno jej nie brakuje.

Komunikat

W dniu 27 maja 2016r. (piątek) Urząd Gminy w Nowym Duninowie będzie nieczynny. Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.

 

 


 

W sprawach pilnych dotyczących zgonów prosimy o kontakt pod nr tel: 512 372 522 lub 501 579 142.

Spacer z kijkami Nordick Walking

bez tytułuGminny Ośrodek Kultury w Nowym Duninowie oraz Nadwiślańskie Stowarzyszenie Woli Brwileńskiej zapraszają na spacer z kijkami Nordick Walking w dniu 21.05.2016 r godz. 16.00.

Początek spotkania u Państwa Bartosiak, Wola Brwileńska 19 (prosimy o zabranie kiełbasek i bułki na ognisko).

Mecz dla naszych dzieci.

mecz_charyt_534

Obraz Jasnogórski w parafii Soczewka.

Wielkie święto w parafii Duninów.

Maj w gminie Nowy Duninów.

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej już za kilka dni. W przygotowania włączyli się mieszkańcy parafii Soczewka i Nowy Duninów. Trasa przejazdu Obrazu stosownie udekorowana, GDDKiA porządkuje pobocza przy krajówce, ogólnie prace porządkowe na ukończeniu.

We wtorek Wójt sprawdził również postępy przy pracach porządkowych wykonywanych przez pracowników Urzędu Gminy i stan przygotowań do letniego sezonu turystycznego nad jeziorem Soczewka.

Dłuższy fotoreportaż z wtorkowej wizji lokalnej: KLIKNIJ – Facebook

Korzystając z okazji pozdrawiamy spotkanych na Orliku piłkarzy i ich trenerów oraz strażaków, którzy odbywali ćwiczenia gaszenia pożaru w lasach. Co prawda druhów z Nowego Duninowa nie spotkaliśmy, ale na pewno brali udział w tych manewrach.

Go to Top