Strażacy ciągle dyżurują i obserwują sytuację wzdłuż Wisły na terenie gminy Nowy Duninów. Nieprzerwanie są na posterunku druhowie ochotnicy z OSP Nowy Duninów. Stan wody na wodowskazie w Nowym Duninowie bez zmian. Ciągle 128 cm. Liczymy na to, że zgodnie z zapowiedzią przedstawicieli Wód Polskich uda się w ciągu najbliższych dni udrożnić koryto Wisły wykorzystując zapowiadane „okno pogodowe” i uruchomić lodołamacze.

Uporaliśmy się z lokalnymi podtopieniami, ale odcięta zostaje jedna z rodzin w Brwilnie Dolnym.

Byliśmy tu dziś ze starostą płockim Mariuszem Bieńkiem (ul. Wiklinowa). Prosto z Kępy Polskiej dojechał tu także Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.W tym miejscu lepiej widać to wszystko, co na Wiśle się dzieje.

Ul. Wiklinowa znana jest raczej naszym mieszkańcom jako półwysep/wyspa. Mieszka tu jedna rodzina. Woda zablokowała dojazd do gospodarstwa. „przyjechałem do mamy zrobić kilka zimowych zdjęć, ale okazało się, że drogę zalewa woda. Nie ryzykowałem powrotu do sklepu – mówi pan Leszek, bo już bym nie przejechał. – Zostałem.

Na kilka godzin woda odrobinę opadła. Klub sportowy „Fala” natychmiast zaproponował pomoc. Dzięki nim niezbędne artykuły dotarły na wyspę.


Naszą lokalną grupę offroadową znamy, bo to nasi mieszkańcy, no – niektórzy byli mieszkańcy. Na ogół traktują off-road jako sport i dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Bywali na wyspie nie raz. Dziś oni i szef Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w osobie Mirosława Krysiaka pomogli jej gospodarzom dowożąc niezbędne artykuły.

Zdjęcia robione z oddali nie oddają tego, jaką siłą dysponuje nasza rzeka uzbrojona w krę. Pozostaje niezmiennie piękna, ale zimą bardzo niebezpieczna. Liczymy, że stan wody nie będzie wzrastał drastycznie, a pogoda będzie nam sprzyjała. Wszystkie służby pozostają w gotowości. Stan wody pod stałym monitoringiem.

Przypominamy: Zarządzanie Kryzysowe – tel.: 501 579 142. Warto mieć ten numer w kontaktach.