Ok 350 tys. rocznie wydajemy na oświetlenie uliczne (pobrana energia i konserwacja). To dużo. Wójt szuka możliwości zaoszczędzenia. Najlepszym z możliwych sposobów jest wymiana lamp z sodowych na LED. To też kosztowne przedsięwzięcie, więc trzeba szukać możliwości dofinansowania.
==================
150 szt. lamp wymieniliśmy – mówi wójt – teraz, razem z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zmodernizujemy kolejne 325 punktów. – Pozyskane środki powinny pokryć 90% kosztów tej inwestycji. – Oferty z pierwszego przetargu pokazały, że wzrost cen jest większy niż mogliśmy przewidzieć. – Do drugiego przetargu stanęła tylko Energa Oświetlenie Sp. z. o.o. z kwotą 361.471,11 zł. – Musimy do wkładu własnego dołożyć 50 tys. zł. – Myślę jednak, że warto. – W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi, które zostaną zamontowane niebawem na naszych budynkach gminnych, zyskamy spore oszczędności, ale także znacznie przyczynimy się do ochrony zasobów naturalnych. – Idziemy w dobrym kierunku.
==================
Do wymiany zostanie jeszcze ok. 200 lamp stanowiących oświetlenie uliczne w gminie.
Tak jak mówił Wójt Krysiak – niedługo będą montowane panele fotowoltaiczne na budynkach stanowiących własność gminy. Jest to 5 obiektów: oczyszczalnia ścieków, dwie stacje uzdatniania wody, budynek urzędu gminy i świetlica w Woli Brwileńskiej. Do postępowania w ramach PZP przystąpiło kilka firm. Wybrano najkorzystniejszą firmy TeslaPV Sp. z o.o. za kwotę 317 340,00 zł. Dziś wykonawca rozpoczyna pracę.