To projekt autorstwa kierownika GOK pani Katarzyny Ludwiczak, do realizacji którego zaprosiła organizacje pozarządowe z terenu gminy Nowy Duninów: Fundację „Bez Granic”, Stowarzyszenie Nasze Lipianki, OSP w Lipiankach, Nadwiślańskie Stowarzyszenie w Woli Brwileńskiej oraz samorząd gminy Nowy Duninów. Pomogą też strażacy z OSP Dzierzązna i członkowie Klubu Senior + – uczestnicy projektu.

I tak 7 i 8  listopada odbyły się Warsztaty rodzinne w siedzibie GOK i Klubie Seniora w Soczewce i wykład „Drogi do niepodległości w rejonie Północnego Mazowsza”.

W czwartek 10 listopada planowane są warsztaty kulinarne „Kuchnia XX – lecia na Mazowszu”. Cały projekt zwieńczy Koncert patriotyczny oraz ognisko patriotyczne w Lipiankach w dniu 11 listopada. Początek o godz. 13.30.


Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. #Mazowsze.serce.polski

mazowsze_ikona


Sama nazwa projektu skłania do refleksji i wspomnień o Polsce, o tym co było, o tym co jest. Kim byli ci, którzy odzyskali naszą wspólną wolność. A warto pamiętać, że to nie tylko tak sławne nazwiska jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos,  Ignacy Daszyński, Ignacy Paderewski, czy Józef Haller, którzy uchodzą za twórców Niepodległości. To rzesze takich jak my Polaków, którzy uwierzyli w swoje siły i sprawstwo. Którzy przelewali krew w obronie polskości, za wolność. Dziś nie musimy walczyć na froncie. Polska nie prosi nas o daninę krwi, ale żeby przetrwała wolna musimy budować wzajemną solidarność, demokrację przyjazną człowiekowi, wzajemną tolerancję i szacunek. To najlepsza droga do zachowania niepodległości, do rozkwitu niepodległej Polski.

Gratulujemy organizatorom projektu i zapraszamy państwa 11 listopada tradycyjnie do Soczewki, Nowego Duninowa i do Lipianek, gdzie o godz. 13.30 spotkamy się przed obeliskiem “W hołdzie mieszkańcom wsi Lipianki, ofiarom represji reżimu hitlerowskich Niemiec, którzy za pomoc partyzantom z okolicznych lasów jesienią 1944 r. zostali wysiedleni i deportowani w głąb Rzeszy. Szczególnie pamięci tych, którzy tę pomoc okupili daniną własnego życia”