Archive for lipiec, 2021

Przygotowujemy nowe wnioski o dofinansowanie

polski_lad1. Budowa kanalizacji w Starym Duninowie

2. Instalacja OZE na budynku Urzędu Gminy
3. Zakup autobusu szkolnego o napędzie hybrydowym
4. Budowa Hydroforni w Woli Brwileńskiej
5. Budowa drogi gminnej – Trzcianno – Jeżewo
6. Budowa drogi w Brwilnie Dolnym (po Górkach)
To propozycje Wójta Krysiaka do realizacji w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład”, które dziś przedstawił szefom Komisji Rady Gminy. Spotkanie trwa więc trudno powiedzieć, czy ta lista jutro będzie aktualna. Ile pozycji z tej listy przejdzie do etapu realizacji? Jeszcze trudniej o tym mówić. Przygotowujemy wnioski. Czasu na to jest niewiele.


 

Nie czekaj do września, spisz się już teraz!

Grafika – Nie czekaj do września, spisz się już teraz! Na grafice jest napis: Nie czekaj do września, spisz się już teraz! Samodzielnie na spis.gov.pl, dzwoniąc na infolinię spisową, w gminnym punkcie spisowym, z pomocą rachmistrza. Na dole grafiki są cztery małe koła ze znakami dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, obok nich napis: Liczymy się dla Polski! Po środku jest adres strony internetowej: spis.gov.pl. W prawym dolnym rogu jest logotyp spisu: dwa nachodzące na siebie pionowo koła, GUS, pionowa kreska, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.Lubisz załatwiać sprawy przez Internet? Czy wolisz dzwonić i ustalać wszystko telefonicznie? A może najwyżej stawiasz osobisty kontakt i bezpośrednią rozmowę? Niezależnie od indywidualnych preferencji, każdy znajdzie odpowiedni dla siebie sposób, aby wypełnić obowiązek udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań (NSP 2021). Najważniejsze, aby zrobić to szybko i nie narażać się na karę grzywny.

Rachmistrzowie spisowi dość często spotykają się z odmową od osób, które twierdzą, że mają na to czas do 30 września. Jest to rzeczywiście termin końcowy NSP 2021, ale kontakt od rachmistrza oznacza, że nie można już czekać dłużej i należy spisać się z jego pomocą.

Osoby, do których rachmistrz jeszcze nie dotarł, powinny z kolei pamiętać, że wygodniej spisać się samemu i warto to zrobić jak najszybciej. Czekanie ze spisem do końca września może zakończyć się tym, że ostatecznie zapomni się o tym obowiązku.

Internet – szybko, wygodnie i od ręki

Podstawową metodą spisową jest formularz online dostępny na stronie https://spis.gov.pl/. Aplikacja działa 24 godziny na dobę, od momentu pierwszego logowania mamy 14 dni na dokończenie spisu. Jest to metoda najwygodniejsza i nie wymaga kontaktu z rachmistrzem.

Zadzwoń i spisz się!

Samospis przez telefon to odpowiednia opcja dla osób, które nie mają komputera z Internetem i które wolą mieć wsparcie rachmistrza. Z tej możliwości powinny też skorzystać osoby, które rozpoczęły spis samodzielnie przez Internet, nie dokończyły formularza, minęło już 14 dni od momentu logowania i ponowny dostęp do aplikacji spisowej został zablokowany. Wystarczy wybrać numer infolinii spisowej 22 279 99 99, wcisnąć klawisz „1” („Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”), potem znów „1”, czyli „Spisz się przez telefon”. Po zgłoszeniu się konsultanta możemy rozpocząć spis lub dokończyć pytania w zablokowanym formularzu.

Czekają na Ciebie w urzędzie miasta/gminy

Przewidziano również możliwość spisania się w urzędzie gminy/miasta. W każdej gminie i mieście w Polsce funkcjonuje stanowisko spisowe, a wsparciem służy przeszkolony pracownik urzędu. Na wizytę warto się wcześniej umówić telefonicznie. W okresie letnim wiele gmin organizuje też mobilne punkty spisowe m.in. w parkach, na osiedlach czy imprezach plenerowych, zamieszczając informacje o takich działaniach (termin i miejsce) na swojej stronie internetowej czy w mediach społecznościowych.

Rachmistrzowie przychodzą i dzwonią, aby pomóc

Rachmistrzowie spisowi pracują w terenie i telefonicznie. Ta metoda spisu jest skierowana przede wszystkim do dwóch grup mieszkańców. Pierwszą są osoby przyzwyczajone do tradycyjnej formy spisu, czyli bezpośredniej rozmowy z rachmistrzem. Takich osób jest wciąż sporo, dlatego mimo szybko postępującej informatyzacji, rachmistrzowie pozostają istotnym elementem spisów powszechnych w Polsce.

Druga grupa, dla której rachmistrzowie będą stanowić cenną pomoc, to wszystkie osoby, które przekładają spis w nieskończoność. Powinny skorzystać z tej okazji i z pomocą rachmistrza wywiązać się wreszcie z tego obowiązku.

Czekanie może kosztować nawet 5 tys. zł!

Dlaczego tak ważne jest, aby spisać się jak najszybciej i nie czekać z tym do ostatniego dnia spisu? Jeśli przegapimy termin i przypomnimy sobie o spisie już po jego zakończeniu, popełniamy wykroczenie. A to może oznaczać grzywnę – jej wysokość zależy od decyzji sądu i może sięgać nawet 5 tys. złotych. Również odmowa udzielona rachmistrzowi jest traktowana jako niewywiązanie się z obowiązku spisowego, dlatego nie warto zwlekać. Do wyboru mamy kilka metod spisowych. Wybierzmy odpowiednią dla siebie, spiszmy się i w spokoju cieszmy letnim wypoczynkiem.

Drogi chodniki i …

300 ton budulca trafiło na drogi gminne. Materiał trafił na drogi: w Nowym Duninowie, w Soczewce, Lipiankach i w Dzierząznie. Po ostatniej ulewie zostanie naprawiona m.in. droga dojazdowa do powstającego ryneczku (zakup przepustu i naprawa nawierzchni). Prace już rozpoczęte.

Z minionego piątku jeszcze jedna dość istotna informacja. W parku w Nowym Duninowie mamy kolejny odcinek chodnika. Tym razem przy stawie umownie oznaczonym cyfrą „II”. 170 m.b. chodnika za 43 415,20 zł wykonano z budżetu sołectwa Nowy Duninów.

- Będzie służył wszystkim, którzy odwiedzają nasz park – mówi sołtys Teresa Michalska. -To miejsce jest dla nas wizytówką. Tu spacerujemy my – mieszkańcy sołectwa, tu zapraszamy naszych gości. Chodnik na pewno spełni swoją funkcję, bo to naprawdę wygodny ciąg pieszy. A i rowerkiem da się po nim ostrożnie jechać. Przy realizacji pomógł kierownik referatu RG pan Piłatowicz i Wójt Krysiak. Dziękujemy.


Jeśli już mówimy o sołectwie Nowy Duninów – dziś otrzymaliśmy informację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, że zgłoszone przez gminę Nowy Duninów Sołectwo Nowy Duninów znalazło się w gronie tegorocznych laureatów konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku” edycja 2021.

29 sierpnia, podczas Dożynek Województwa Mazowieckiego w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu nastąpi ostateczne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Będziemy tam na pewno z panią Sołtys i Radą Sołecką.

Sołectwo Nowy Duninów – gratulacje!

Dziś i jutro w porcie. Także dla Miłosza.

Święto Policji

O zachowanie posterunku policji w Nowym Duninowie mocno zabiegaliśmy. Jego przeniesienie na ul. Gostynińską, remont i wyposażenie budynku, doposażenie załogi w samochody, etc. możliwe było dzięki współpracy i montażom finansowym, w których uczestniczył nie tylko samorząd gminy, ale także samorząd województwa mazowieckiego. To było dla nas wszystkich ważne, bo chodzi o bezpieczeństwo naszych mieszkańców.

Dziś, z okazji Święta Policji całej załodze posterunku w Nowym Duninowie życzymy spokojnej pracy i życzliwości. Przede wszystkim jednak mądrości tych wszystkich, którzy za ich pracę i jej organizację odpowiadają.
W imieniu samorządu gminy Nowy Duninów Mirosław Krysiak Wójt Gminy

 

Go to Top