Zanim przyjedziesz

zimno i pięknieRegaty Żeglarskie wpisały się na stałe w Kalendarz Imprez naszej gminyRegaty Żeglarskie o Puchar Wojewody Łódzkiego MOSiR w Pabianicach - Ośrodek żeglarski w Nowym Duninowie

zameczek neogotycki. Widok z portu

Nasze Szkoły

droga krajowa Nr 62 biegnąca wzdłuż Zbiornika Włocławskiego.

skrzyżowanie drogi krajowej Nr 62 i drogi wojewódzkiej 573

 

 

 

 

Nowy DuninówWójt Gminy Nowy Duninów - Mirosław Krysiak
gmina północno – zachodniego Mazowsza
Wójt gminy od 2002 roku – Mirosław Krysiak
Przewodniczący Rady Gminy – Andrzej Pietrzak


 

19 o 28` E; 52 o 35` N
To właśnie te parametry określają dokładne położenie Nowego Duninowa – miejscowości o bogatej historii i kulturze.

 


 

Nowy Duninów należy do powiatu płockiego i sąsiaduje z takimi gminami jak: Płock, Łąck, Gostynin i Włocławek. Przez Zalew Włocławski zaś z gminą: Brudzeń Duży i Stara Biała.

powiat płocki


Dostępność komunikacyjna gminy
W Nowym Duninowie krzyżują się dwa bardzo ważne szlaki komunikacyjne: droga krajowa Nr 62 (… Brześć Kujawski – Włocławek – Nowy Duninów – Płock – Wyszogród – Nowy Dwór Mazowiecki … Drohiczyn …) oraz droga wojewódzka 573 Nowy Duninów – Gostynin.
dostępność komunikacyjna wewnętrzna gminy do poszczególnych jej fragmentów użytkowanych turystycznie jest dobra co wynika z układu dróg powiatowych i gminnych.


platany na terenie zabytkowego parku w Nowym Duninowie Gmina Nowy Duninów zajmuje 14479 ha, z czego 65% jej powierzchni to lasy (9594 ha), istnieje więc możliwość wykorzystania surowca drzewnego oraz runa leśnego. Atrakcją turystyczną środowiska przyrodniczego są 2 rezerwaty przyrody: rezerwat krajobrazowy Jastrząbek oraz rezerwat leśny Kresy. Na dzień dzisiejszy zewidencjonowano 13 pomników przyrody. Są to m.in. lipa drobnolistna, świerk sitkajski czy choćby platany.
port w Nowym Duninowie przygotowany jest na przyjęcie ok. 50 jachtówGostynińsko Włocławski Park Krajobrazowy. Przepiękna sceneria i bogactwo faunySoczewka - tzw. cypel. Raj dla wędkarzy

Nowy Duninów i Soczewka – niegdyś prężnie rozwijające się ośrodki gospodarcze i kulturalne regionu, dziś są równie atrakcyjne i mimo trudnych warunków gospodarczych nadal dynamicznie się rozwijają. Malownicze położenie wśród lasów Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego, w dolinie Wisły w bezpośrednim sąsiedztwie Zbiornika Włocławskiego, nad brzegami malowniczej Skrwy Lewej i jeziora Soczewka nadaje naszej gminie specyficzny charakter i wyznacza kierunek jej rozwoju, który oczywiście opiera się na turystyce.
Pojezierze Gostynińskie zaliczane jest w skali Polski do obszarów turystycznych kategorii II, Zbiornik Włocławski natomiast to największy akwen pod względem powierzchni w Polsce.
Położenie gminy względem najważniejszych źródeł krajowego ruchu turystycznego jest wyjątkowo korzystne.
Mieszkańcy Warszawy, Łodzi czy Torunia chętnie odwiedzają nasze okolice. Mają tu swoje stanice m.in. Zgierski Klub Sportów Wodnych (są z nami już prawie 50 lat) i MOSiR w Pabianicach. Budują też domki letniskowe i to nie tylko w Duninowie czy Soczewce. walory krajoznawcze i niewielkie oddalenie od jeziora Białe, Lucieńskie i Skrzyneckie przyciągają turystów także do Lipianek czy Grodzisk. W miejsce gospodarstw rolnych powstają osiedla domków letniskowych. Dostępność komunikacyjna oraz niewielkie oddalenie od takich ośrodków miejskich jak: Płock, Gostynin, Włocławek mają ogromne znaczenie nie tylko dla rozwoju turystyki. To także zaplecze dla budownictwa jednorodzinnego.

Ośrodek Wypoczynkowy Mazowsze. Przyjmuje turystów przez cały rokzatoczka w Karolewie. Tu cumują swoje łodzie nie tylko mieszkańcy Karolewa

Ośrodki Wypoczynkowe oraz domki letniskowe zlokalizowane są w kompleksie wsi Soczewka, Brwilno Dolne, Nowy Duninów, Karolewo i Lipanki.
Dodać należy, iż istniejące ośrodki wypoczynkowe w Nowym Duninowie, to obiekty przede wszystkim żeglarskie, które organizują nie tylko wypoczynek ale także kursy i szkolenia dla wodniaków.
Soczewka natomiast to kompleks obiektów należących niegdyś do zakładów przemysłowych Płocka, takich jak Orlen czy Zakład Energetyczny oraz ośrodki kolonijne. Dziś część z nich jest już w posiadaniu prywatnych gestorów lub stowarzyszeń, inne zaś czekają na inwestorów.
Największe natężenie ruchu turystycznego odnotowuje się w sezonie letnim. Jesienią jednak port w Duninowie wciąż tętni życiem, a lasy oblegane są przez amatorów grzybobrania. Po żeglarzach, którzy opuszczają Duninów z końcem września przybywają wędkarze, którzy przez cały sezon wędkarski oblegają też rozlewiska w Soczewce.

Go to Top