… na wesoło o Puchar Starosty Płockiego, pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Nowy Duninów odbyła się 27 lipca.

Emeryci to taka grupa, o której krążą przedziwne stereotypy. Nasi emeryci jednak, już jakiś czas temu, wyszli poza ramy utartych sądów, czy szablonów. To najbardziej uśmiechnięci ludzie, którzy postanowili skorzystać z okazji, jaką jest zakończenie pracy zawodowej i żyć nie tylko dla innych, ale także dla siebie. Sformalizowali czas jakiś temu swoją działalność i dziś tworzą niezwykle aktywną grupę mieszkańców gminy Nowy Duninów dumnie zwanych Kołem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowym Duninowie.
Spirytus movens działań zmierzających do powstania Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowym Duninowie jest niezaprzeczalnie Jagoda Korneszczuk Przewodnicząca Zarządu Powiatowego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Płocku, która dotąd nagabywała wójta o utworzenie takiego Koła, aż w końcu osiągnęła cel. Dziś nie wyobrażamy sobie żadnego wydarzenia bez nich. Współpracują z każdą organizacją pozarządową na terenie gminy i są wszędzie tam, gdzie coś się dzieje. Mało, organizują sobie czas tak, że niejeden czterdziestolatek im zazdrości. Bywają opiekunami swoich wnuków, mają czas na rodzinę, na realizację swoich zainteresowań, ale także na pielęgnowanie stosunków koleżeńskich, przyjaźni i zawieranie nowych znajomości. Studiowanie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku? Czemu nie. W dodatku, obserwując ich poczynania, należy dojść do wniosku, że mimo różnych dolegliwości zdrowotnych, kondycję mają nieprzeciętną.


news_295_2018_07_27_org_km
Widać to było doskonale w piątek (27 lipca 2018 r.) podczas Powiatowej Olimpiady Sprawności Seniorów na Wesoło o Puchar Starosty Powiatu Płockiego pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy . W samo południe biegali po boisku, tańczyli i wciąż się uśmiechali. Może właśnie uśmiech jest sprawcą tak dobrego samopoczucia? Może warto ich choć trochę naśladować i częściej się uśmiechać?
Wracając do piątkowej Olimpiady. Zgłoszenia wpłynęły z 8 Kół. Niestety dwie drużyny nie dojechały na miejsce i w rezultacie w zmaganiach olimpijskich wzięło udział 6 drużyn: Bielsk, Brudzeń, Bulkowo, Nowy Duninów, Radzanowo i Słubice. Startowali w 9 konkurencjach.


news2_539_2018_07_27_org_km

Proste nazwy jak „Rzut do kosza” lub „Wbijanie gwoździ” zupełnie nie oddały stopnia trudności zadań stawianych zawodnikom. Gwóźdź niby duży, młotek stosowny, ale nie dość że ciężki, to panowie mogli uderzyć tylko raz. Panie, w drodze wyjątku, dwa razy. Nawet „strzelanie piłką do bramki” okazało się „wyczynem”, bo piłka malutka, przypominała zaledwie piłkę do „nogi”. „2×1 – nalewanie wody” było zadaniem na sprawdzenie kondycji i koordynacji uczestniczących zawodników. Przypomnieć tu należy, że Olimpiada odbywała się w samo południe. Bieganie we dwoje w tę i z powrotem mogło zmęczyć. Żeby było trudniej zawodnicy zostali zawinięci razem w folię spożywczą. I tak, jak dwie zapakowane kanapeczki, biegali z niewielkim kubkiem od wiaderka do słoiczka.  Techniki były różne. Najlepiej sprawdziła się metoda na poleczkę.
Przygotowanie takiego wydarzenia wymaga wiele pracy i umiejętności organizatorskich. A, że główny organizator, czyli Powiatowe Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Płocku doświadczenie w tego typu zadaniach ma ogromne, wiadomo było, że impreza będzie na wysokim poziomie. Tym bardziej, że wsparcie otrzymali nie tylko z Koła ERiI w Nowym Duninowie, ale także fachowców od sportu, gospodarza obiektu – LKS „Wisły” w Nowym Duninowie.
„Dla mnie osobiście wsparcie tego typu wydarzeń jest zaszczytem – mówi wójt gminy. Z grupą zaś seniorów pracuje się wyjątkowo miło.”
Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Starosta Płocki Mariusz Bieniek​, Wójt Gminy Mirosław Krysiak, Ewa Kowalak​ Radna Rady Powiatu Płockiego oraz Ewa Romańska Dyrektor SP w Nowym Duninowie. Nie zdążył na finał Adam Struzik​ Marszałek Województwa Mazowieckiego, choć jak mówił – kibicował gorąco. W jego imieniu podziękował za zaproszenie Starosta Płocki.
„Do następnego razu, do następnej Olimpiady”  zapowiedziała w imieniu organizatora, Jagoda Korneszczuk​ Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Emerytów Zarządu Okręgowego w Płocku.

=======================
Fotorelacja z Olimpiady: http://nowyduninow.info.pl/galeria/olimpiada_seniorow_2018/index.html

Raz jeszcze pozdrawiamy uczestników.