Znów pożar w Lipiankach. Wczoraj spłonęło 3 ha lasu.

Jak informował dziś wójt gminy obecny przy wczorajszym pożarze, zadysponowanych zostało 12 jednostek straży, w tym nasze trzy jednostki: OSP Nowy Duninów, OSP Dzierzazna oraz OSP Lipianki. Nasi strażacy pełnili przez całą noc dyżur przy pogorzelisku.
Z relacji wójta, który dziś przekazał informacje o akcji kierownikom referatów, strażacy pracowali w bardzo trudnym terenie i trudnych warunkach atmosferycznych, powodowanych szczególnie przez dość silny wiatr.
“Trzeba mieć duszę strażaka żeby z własnej woli, jako ochotnik, podejmować się tak trudnych zadań. W ekstremalnych warunkach narażać swoje zdrowie, a może nawet życie, ratując mienie nieznanych sobie często ludzi”.

Dziś znów płonął las, ale tym razem w Karolewie i znów strażacy wyjeżdżali do ognia.

Biorąc pod uwagę okoliczności i częstotliwość wybuchu pożarów w naszych lasach, zaistniało prawdopodobieństwo podpaleń jako głównej ich przyczyny. Trudno to zrozumieć, tym bardziej, że w gminie Nowy Duninów zalesienia są zwarte, tworzą jeden wielki kompleks i każdy, nawet najmniejszy pożar, grozi katastrofalnymi konsekwencjami.

Apelujemy raz jeszcze o wielką rozwagę podczas pobytu na terenach leśnych. Jest bardzo sucho i jeśli nie musimy, nie wchodźmy do lasu.