Lasów u nas nie brakuje. Są piękne i zasobne w runo leśne. W dodatku ich sąsiedztwo dobrze wpływa na stan naszego zdrowia. Dobrze byłoby gdybyśmy wszyscy dbali o nie. Wystarczy niewiele – nie zostawiajmy swoich śmieci w lasach, a podczas spacerów, szczególnie latem, gdy ściółka jest bardzo wysuszona, nie palmy papierosów. Szczególny apel do kierowców – nie wyrzucajmy niedopałków przez okna samochodu. Przy takiej pogodzie jaką cieszymy się tej wiosny, o pożar nietrudno.


Każdy pożar to dramat. To nie tylko zniszczony drzewostan, czasem wiekowy, ale śmierć stworzeń dla których las, czy łąka są domem. Pamiętać przy tym warto, że w naszych lasach jest wiele enklaw zamieszkiwanych przez mieszkańców gminy, letników i gości.

Pożar to także konieczność zaangażowania ogromnych środków w celu uruchomienia służb pożarniczych, leśnych itp. Nie warto ryzykować.

Przyłączamy się do apelu strażaków i leśników o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu na terenach leśnych.

Przez ostatni tydzień (od 8 maja) strażacy gasili pożar lasu w Lipiankach czterokrotnie. Zaangażowani byli również strażacy ochotnicy z OSP Nowy Duninów i OSP Lipianki.

Przekazujemy Państwu obrazy z pogorzeliska wykonane przez druhów z OSP Nowy Duninów. Mimo, że zdjęcia świetne, nie oddają w pełni atmosfery zagrożenia i poświęcenia strażaków.

Las rośnie powoli.