IMG_5691-1
W trosce o zdrowie najmłodszych i tych nieco starszych mieszkańców gminy Nowy Duninów Wójt, we współpracy z lekarzem rodzinnym Panią Katarzyną Urbańską, przygotował programy profilaktyki zdrowotnej, które gwarantują bezpłatne szczepienia przeciw meningokokom serogrupy C dla dzieci w wieku od 12 do 23 m-ca życia oraz przeciw grypie dla osób w wieku 65+.

Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia programów. Szczepienia przeciwko meningokokom serogrupy C będą realizowane od miesiąca stycznia do grudnia 2018r., natomiast szczepienia przeciwko grypie przed sezonem grypowym, tj. od miesiąca czerwca do listopada 2018r.

Rozważając decyzję o szczepieniach powinniśmy pamiętać, że meningokoki to bakterie, które powodują jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka – inwazyjną chorobę meningokokową przebiegającą najczęściej, jako sepsa meningokokowa, czyli uogólnione zakażenie krwi z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów oraz meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych mogące prowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie mózgu.  Szczególnie narażone na zachorowanie są: niemowlęta i małe dzieci w wieku do 5 lat. Zakażeniom meningokokami i ich powikłaniom można skutecznie zapobiegać, stosując szczepienia.

Grypa natomiast, nie jest zwykłą infekcją, którą można wyleczyć domowymi sposobami. Jest chorobą wirusową, często o ciężkim przebiegu, niosącą ze sobą ryzyko wystąpienia groźnych dla życia i zdrowia powikłań, takich jak: zapalenie oskrzeli, płuc, krtani, ucha środkowego oraz zaostrzenie chorób o przebiegu przewlekłym (astma, cukrzyca). Szczepiąc się przeciwko grypie skutecznie chronimy nasz organizm przed atakiem wirusa grypy, zwłaszcza w okresie obniżonej odporności organizmu.

Opisane programy profilaktyki zdrowotnej uzyskały pozytywną opinię Wojewody Mazowieckiego i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz otrzymały dofinansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia w wysokości 80% środków przewidzianych na ich realizację.

O szczegółowych zasadach udziału w programach mieszkańcy zostaną poinformowani w ramach realizowanej wkrótce kampanii promocyjno-edukacyjnej.