Przez cały rok szkolny nauczyciele i rodzice uczą dzieci bezpiecznego zachowania. Od wielu lat także Marszałek Województwa Mazowieckiego i WORD wspierają i organizują akcje promujące bezpieczne zachowania na drodze i nad wodą. Do działań tych przyłączyło się także Centrum Turystyki Wodnej PTTK z siedzibą w Warszawie. W ramach projektu “Woda, dziecko, bezpieczeństwo, akcja informacyjno – edukacyjna” 11 maja br. zorganizowali dla uczniów klas III – VI szkolenie teoretyczno – praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zawodowi instruktorzy i ratownicy z Gdańska uczyli bezpiecznego zachowania nad wodą i w wodzie. Każdy uczeń, pod okiem instruktora samodzielnie wykonał resuscytację krążeniowo – oddechową z wykorzystaniem manekinów. Obserwowaliśmy  ich i uwierzcie drodzy Państwo, niejeden dorosły mógłby się dziś uczyć od naszych dzieciaków. Ich wiedza i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, oby nigdy nie musiały się przydać, ale są naprawdę dobrze przygotowani.

Kilka dni później (24 maja) w szkole znów głośno było o bezpieczeństwie. Tym razem na drodze.

Wszyscy wiedzą, że od roku 2014 r. każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy. Akcję informacyjną w tym zakresie, zarówno płocki WORD jak i Marszałek Województwa Mazowieckiego podejmowali niejednokrotnie. Tym razem akcję „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie podjął razem z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. 24 maja uczniowie Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum wzięli udział w trzech panelach promujących bezpieczeństwo. Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku przeprowadzili naukę jazdy po torze rowerowym, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Płocku omówili tematykę zawartą w filmie „…tak, chcę być bezpieczny”, a ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego przećwiczyli z uczniami udzielanie pierwszej pomocy na fantomach do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Podczas tych dwóch wspomnianych spotkań dzieciaki zostały wyposażone nie tylko w wiedzę i umiejętności, ale również 11 maja w materiały szkoleniowo – promocyjne, czepki, apteczki, a 24 maja w odblaski.

Jedna prośba do rodziców – przypominajcie dzieciom o konieczności korzystania z odblasków. To naprawdę jedna z lepszych form poprawy ich bezpieczeństwa. Przydadzą się również czepki, które otrzymali od Pana Wojciecha Skóry. Gdy wasze dziecko wejdzie do wody, będziecie mogli go dostrzec bez problemu.


Jak tylko usuniemy awarię komputera, prześlemy cały fotoreportaż.