inauguracja_roku_szkol_2016Wakacje pozostały we wspomnieniach. Jeśli ktoś chce, może fantazjować nt. przyszłorocznych lub ferii zimowych. Tak czy inaczej 1 września dzieciaki wróciły do szkół. Nauczyciele także. Mirosław Krysiak Wójt Gminy Nowy Duninów, który uczestniczył w inauguracji roku szkolnego 2016/2017 potwierdza, że tego dnia humory wszystkim dopisywały.

Jak jest dziś, po tygodniu spędzonym w szkole? Nauczyciele rozpoczęli diagnozowanie stanu wiedzy swoich uczniów. To zmusiło dzieci do przypomnienia sobie tego, czego uczyły się przed wakacjami. Jednym słowem stresowo się zrobiło w drugim tygodniu pobytu w szkole. Najmłodsi też łatwo nie mają. Szczególnie ci, którzy rozpoczynają przygodę z edukacją w punkcie przedszkolnym, czy oddziałach „0”. Jak wynika z doniesień pani Dyrektor ZSZ, łatwo nie mają również wychowawcy. Muszą „okiełznać” dość liczne grupy maluchów, które niekiedy bardzo kurczowo trzymają się swoich domowych przyzwyczajeń. Cóż, początki bywają trudne.

1 września naukę w naszych szkołach rozpoczęło w sumie 346 uczniów, pracę 42 nauczycieli na 39,45 etatu. Przez kolejne miesiące będą ciężko pracowali.

008_2016_09_01_km_www534Dobrze byłoby, żeby zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli pracować w spokojnej atmosferze. Trudno jednak tego oczekiwać – mówi wójt. Naszą oświatę czekają zmiany. Zmiany, których ostateczny kształt jest wciąż wielką niewiadomą. To zaś, co już wiemy o pomysłach rządu na edukację w Polsce, nie wróży nic dobrego. Tak dla uczniów, pracowników oświaty, samorządów jak i rodziców.

Trudno zrozumieć jaki cel przyświeca tej edukacyjnej rewolcie, zawracającej nas do XX wieku. Czemu ma służyć kolejna burza społeczna? Dlaczego nikt nie chce zastanowić się nad tym jak poprawić, bez wprowadzania chaosu i bezsensownych zmian, istniejący system oświaty? Czy nie lepiej poprawiać, udoskonalać, dostosować to co wypracowaliśmy do zmieniającego się świata, a przy tym zadbać o zachowanie wartości najważniejszych dla nas wszystkich? Do tego jednak niezbędna jest dobra wola, pokora, rozsądek i profesjonalizm, których brakuje.

Życzę wszystkim uczniom, ich rodzicom i pracownikom oświaty, by w rozpoczętym roku szkolnym 2016/2017 mogli spokojnie pracować i sięgać po sukcesy. Żeby rozsądek nie opuścił tych, którzy decydują o kształcie i warunkach edukacji naszych dzieci i młodzieży.