Archive for Październik, 2019

Wspomnijmy.

Przed nami dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, czyli Święto Zmarłych.  W okolicach cmentarzy już tłoczno, a samochodów i pieszych będzie jeszcze więcej. Dlatego też prosimy o rozwagę.

Ostatnie prace porządkowe w toku. Także wójt oddelegował pracowników do jesiennych porządków, w tym do pomocy przy sprzątaniu terenów wokół cmentarzy w Nowym Duninowie i w Soczewce.


Jutro wielu z nas odwiedzi groby swoich bliskich, przystroi je i zapali świeczki. Jednak pamięć i nasze wspomnienie o ludziach, którzy odeszli jest rzeczą najważniejszą. Wspomnijmy, nie tylko członków rodziny i przyjaciół, ale także tych, którzy służyli naszym społecznościom i działali na ich rzecz. Strażaków, społeczników, samorządowców, nauczycieli, duchownych i wszystkich, których spotkaliśmy na swej drodze i którzy w jakiś sposób tą drogą z nami wędrowali.

Dojazd do szkoły w Płocku

Rondo w Nowym Duninowie i chodnikiem do Starego Duninowa?

Takie są plany. W ubiegłym tygodniu wójt odwiedził Dyrekcję Zarządu Dróg Wojewódzkich. Przedmiot rozmów to właśnie budowa ronda w Nowym Duninowie w okolicach parku zabytkowego, między urzędem gminy a szkołą. Rozwiązałoby ono problem zjazdu z drogi wojewódzkiej nr 573 do ośrodka zdrowia, do posterunku policji, ale także zapewniło bezpieczeństwo dzieciom uczęszczającym do SP. Wjazd na planowany parking przy szkole odbywałby się od strony ul. Krótkiej, a wjazd i wyjazd z ronda wymuszałby wyhamowanie na odcinku przed szkołą.

Przedstawiona przez Wójta koncepcja znalazła uznanie u przedstawicieli Zarządu Dróg Wojewódzkich, bo to najlepsze rozwiązanie bezpiecznego połączenia drogi wojewódzkiej z drogami gminnymi. Jest wielka szansa na to, że Marszałek zleci jeszcze w tym roku prace projektowe, a wg. wstępnego rozeznania terminy budowy to lata 2021/2022 za kwotę ok. 1 mln zł.

Jeśli mowa o naszych głównych ciągach komunikacyjnych warto wspomnieć o Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie i DK 62. Trwają prace związane z przebudową poboczy.

Na wewnętrznych łukach wbudowywany jest specjalny materiał, który zapobiegnie ich uszkadzaniu, szczególnie przez samochody ciężarowe. Prace w Popłacinie dziś prawdopodobnie prace zostaną zakończone.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w obszarze prowadzonych prac,  a Zarządcę pozdrawiamy i dziękujemy. Nie tylko za dbałość o „naszą” krajówkę, ale także za dobrą współpracę. Na piątkowej sesji Rady Gminy wójt przedstawił radnym projekt uchwały w sprawie małych zmian w koncepcji budowy chodnika na odcinku Stary Duninów – Nowy Duninów i uzupełnienia brakujących odcinków, m.in. w Karolewie. Uchwałę Radni podjęli. Przypominamy, że montaż finansowy to: koszt projektu po stronie gminy Nowy Duninów, po stronie GDDKiA wykonanie. Przewidziany czas na realizację inwestycji – do roku 2023.

Prócz chodników, dzięki dobrej współpracy z Zarządcą DK 62, powstanie też ścieżka rowerowa od strony Płocka do zjazdu na Brwilno. W okrojonej co prawda wersji (pierwotny projekt zakładał jej przebieg po wale przez Brwilno do Soczewki), ale to już coś.

 

Młoda “Wisła” na fali.

Nasza „Wisła” radzi sobie nie najgorzej jeśli idzie o seniorów. W tej chwili po rundzie jesiennej zajmują II miejsce w tabeli (klasa B grupa Płock). Jak mówi Sekretarz Klubu Justyna Stefańska – „Nie ma opcji żeby nie było awansu”. Na to musimy poczekać, bo do rozegrania przed „Wisłą” cała runda wiosenna. Ale widoki na awans jak najbardziej są.

Młoda „Wisła” idzie za to jak burza. Ledwie zaczęli przygodę z piłką pod wodzą Arkadiusza Ławnickiego, a już walczą o lidera w II Płockiej Lidze Okręgowej C2. Przed nimi ostatni mecz rundy jesiennej, na który serdecznie zapraszamy w imieniu młodych piłkarzy. Będą grali ze Spartą Płock na stadionie w Nowym Duninowie 2 listopada (sobota) o godz. 11.00.

Pokażmy im, że jesteśmy kibicami Wisły. Przed nimi długa droga w Klubie i dobrze byłoby, gdybyśmy w tej drodze im towarzyszyli. Szczególnie rodzice, dziadkowie i wujostwo. My będziemy w sobotę na meczu duninowskich trampkarzy, więc do zobaczenia.

 Warto obserwować:

Wisłę na FB

Nasze drużyny na portalu Łączy nas piłka:

https://www.laczynaspilka.pl/druzyna-sezon/wisla-nowy-duninow/329254.html

https://www.laczynaspilka.pl/rozgrywki-tabela/nizsze-ligi-juniorzy,32670.html


zdj. pochodzą z profilu na FB Wisły Nowy Duninów. Mecz Spójnia Mała Wieś vs. Wisła Nowy Duninów. Wynik 6:6. 26.10.2019 r.


Udzielisz pierwszej pomocy?

22 października (wtorek) odwołane były zajęcia organizowane przez GOK w Nowym Duninowie z ważnego, jak się okazuje, powodu. Właśnie tego dnia GOK, GOPS i Klub Wolontariusza razem z Fundacją Feniks z (www.fundacjafeniks.com) zorganizowały szkolenie w zakresie pierwszej pomocy w ramach zadania „Bezpieczni w Ruchu Drogowym”. Zadanie otrzymało dofinansowanie od Marszałka Województwa Adama Struzika, stąd fachowa kadra w osobach ratowników z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku (wspritsplock.pl).
To nie pierwsze tego typu szkolenie, ale zawsze warto w nich uczestniczyć. Czasem nawet po raz drugi, żeby w razie nieszczęśliwego zdarzenia, móc udzielić pomocy poszkodowanym, a poszkodowanym może być każdy z nas. Tak jak zdarzyć się może, od nas właśnie ktoś będzie oczekiwał pomocy – dziś jutro, za rok lud dwa. Warto przygotować się na tę ewentualność.
W szkoleniu udział wzięli również wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Nowym Duninowie.


zdj. przesłane przez Panią Grażynę z Klubu Wolontariusza. Dziękujemy.

Go to Top