Archive for Sierpień, 2017

Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze

plakat_zawody_osp_534

Spacer po Woli Brwileńskiej

Z kijkami, bez kijków, może być na rowerze – Nadwiślańskie Stowarzyszenie w Woli Brwileńskiej zaprasza w piątek (1 września) o godz. 17.00 na spacer i poczęstunek.

kijki_sierpien

Duninowskie Święto Plonów i Darów Wisły.

W okolicznych gminach trwają dożynki. W naszej gminie aktywnych gospodarstw rolnych niewiele, więc Wójt zaproponował  zorganizowanie święta plonów „wszelakich”, także tych które zbieramy w lesie i na wodzie. Dwa lata temu odbyło się podobne wydarzenie nazwane wówczas „Jarmarkiem Duninowskie Dary Lasu”. Wtedy trochę zapomnieliśmy o jeziorze Soczewka i Wiśle, a to przecież na brzegach tych zbiorników mieszka nas najwięcej i z nich żyjemy. I tak 26 sierpnia w porcie w Nowym Duninowie zamiast na pożegnaniu lata widzieliśmy się na „Duninowskim Święcie Plonów i Darów Wisły”. Wójt zaprosił do organizacji tej imprezy nie tylko sołtysów i organizacje pozarządowe, ale również Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego i Mariusza Bieńka Starostę Płockiego, którzy zaproszenie przyjęli i wsparli mocno organizację tego wydarzenia.

Sobotnia uroczystość rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną, którą odprawiało dwóch księży – proboszcz parafii Duninów ks. Adam Łach oraz proboszcz parafii Soczewka ks. Marek Kardasz. Kazanie wygłosił ks. Adam Łach, który znakomicie odniósł się do formuły Duninowskiego Święta Plonów i Darów Wisły nawiązując do pisma świętego.

Był wieniec dożynkowy wykonany przez panią Zofię Garwacką sołtys sołectwa Soczewka – Brwilno Dolne. W dożynkowym koszu prócz chleba znalazła się ryba i kiełbasy z dziczyzny – symbole tego, czym obdarza nas Wisła i las. Wszystko poświęcił ks. Adam.

W scenariuszu sobotniej uroczystości znalazła się m.in. prezentacja sołectw i organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Nowy Duninów. Zaprezentowało się dwanaście z trzynastu sołectw. Zabrakło tym razem Dzierzązny. Prezentowały się również wszystkie stowarzyszenia: Fala Nowy Duninów, Klub Wolontariusza, Koło Emerytów i Rencistów z Nowego Duninowa, Nadwiślańskie Stowarzyszenie w Woli Brwileńskiej, „Nasze Lipianki” i „Wisła” Nowy Duninów.

Nikt z sołtysów i prezesów na scenę nie wyszedł sam. Wsparcia udzielili im m.in. członkowie Rad Sołeckich i członkowie stowarzyszeń. Każdy z nich prezentował się na swój sposób. Jedni „śpiewająco’, inni wierszem, jeszcze inni prozą. Byli i tacy, którzy przedstawili się przy pomocy liczb. Prezentacje nagraliśmy i ich próbki sukcesywnie umieszczamy w internecie.

Wójt odczytał listy do mieszkańców gminy Nowy Duninów od Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Starosty Płockiego.

Wręczając podziękowania sołtysom i przedstawicielom organizacji pozarządowych podkreślał ich osobiste zaangażowanie w rozwój lokalnych więzi społecznych, także zaangażowanie coraz większej grupy naszych mieszkańców w sprawy publiczne.

„… w imieniu własnym, jako Wójt Gminy Nowy Duninów i jej mieszkaniec oraz w imieniu kolegów samorządowców składam serdecznie podziękowania (…) za wielkie zaangażowanie i entuzjazm jaki wkładacie w rozwój lokalnych więzi społecznych, budując wizerunek gminy Nowy Duninów jako społeczności zaangażowanej, gościnnej i odpowiedzialnej.”

Co prawda tym razem nie prezentowały się na scenie Ochotnicze Straże Pożarne, ale nikt o nich nie zapomniał. Ich członkowie brali udział w sobotnim wydarzeniu, choć nie w mundurach. Wójt zaprezentował strażaków ochotników osobiście i gorąco im podziękował. Przypomniał również, że wszystkie trzy jednostki przygotowują się do Gminnych Zawodów Sportowo – Pożarniczych, które odbędą się na stadionie przy ul. Włocławskiej w Nowym Duninowie 2 września o godz. 16.00.

Siedem sołectw wystawiło swoje stoiska. Wśród nich: Popłacin, Wola Brwileńska, Stary Duninów, Nowy Duninów, KarolewoNowa Wieś, TrzciannoJeżewo oraz Duninów Duży. Częstowali pysznościami. Były m.in. przetworzone grzyby, produkty mleczne i ryb pod wszelką postacią dostatek. Słodkie ciasta, nalewki i lokalne herbatki robiły furorę. Na degustację zaprosiło również Koło Emerytów i Rencistów z Nowego Duninowa. Wszystkiego nie udało się u nich popróbować, ale pączki były jak u babci. Na stoisku Woli Brwileńskiej królowały ryby. Najbardziej w pamięć zapadł okoń wprost z patelni. Ci, którzy nie byli tego dnia w porcie niech żałują.

Wójt nie spodziewał się chyba tak wielkiego zaangażowania ze strony sołectw i tak wielu przysmaków na ich stołach. Na wszelki wypadek zamówił u Stowarzyszenia „Nasze Lipianki” 500 porcji grochówki. Dawno tak dobrej nie jedliśmy i takiej „bogatej”. Nadwiślańskie Stowarzyszenie w Woli Brwileńskiej podjęło się cateringu. Piwko z pianką i karkówka znad Wisły smakowały wyśmienicie. Prócz tego jednak, można było znaleźć u nich regionalne przetwory.

Fala” Nowy Duniów zaprezentowała to, na czym najbardziej się zna, czyli tenis stołowy. Tym razem można było potykać się z robotem. Nie tylko wygrana gwarantowała nagrodę. Klub Wolontariusza, bez którego trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek wydarzenie w gminie, zajął się zabawianiem najmłodszych.

Skoro mamy Rok Rzeki Wisły to i o Wiśle było tego dnia głośno. Świetnym uzupełnieniem sobotniego spotkania nad Wisłą w Nowym Duninowie był wystawiany przez aktorów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku na szlaku Wisły, plenerowy spektakl „Na Wiśle Śpiewają oryle. Szlakiem nadwiślańskich gmin Północnego Mazowsza” w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Nasz GOK natomiast przeprowadził dla młodych mieszkańców gminy konkurs plastyczny, a Wójt Gminy razem z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Konkurs Wiedzy o Rzece Wiśle. Okazuje się, że choć większość z nas mieszka nad Wisłą od urodzenia, wiedzę o niej należałoby uzupełnić.

„Gmina Nowy Duninów to przede wszystkim las i woda – mówi wójt. Użytki rolne stanowią niewielki odsetek ziemi duninowskiej. Trudno było u nas zorganizować typowe dożynki. Powoli odchodziliśmy od tej tradycji. Żeby jednak tak zupełnie niej nie zapomnieć powstał pomysł zorganizowania święta dziękczynienia. Nie tylko za dobry plon z naszych pól, ale także za to wszystko czym obdarza nas wszechobecny las i woda. Szczególnie Wisła, nad której brzegiem żyje większość naszych mieszkańców, a która poprzez spiętrzenie we Włocławku znacznie przybliżyła się do naszych domostw.

Organizację nietypowych trochę dożynek nad Wisłą, samorząd gminy Nowy Duninów wsparł zarówno Starosta Płocki jak i Marszałek Województwa Mazowieckiego. Dzięki nim, za sprawą naszych sołtysów i wspierających ich mocno mieszkańców oraz lokalnych organizacji, zorganizowaliśmy 26 sierpnia 2017 wspaniałe spotkanie. Były grzyby pod różną postacią, ryby bardziej lub mniej przetworzone, także wprost z  patelni, chleby i ciasta. Było wszystko to, co na co dzień zbieramy, uprawiamy, z czego żyjemy.

Dziękuję raz jeszcze wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie Duninowskiego Święta Plonów i Darów Wisły. W przygotowanie spotkania, które przypomniało nam, że choć się różnimy, ważne dla nas sprawy potrafimy przeprowadzić razem.”

Kanalizacja w budowie

kanalizacja_wislanaKolejni mieszkańcy podpisują porozumienia z Wójtem Gminy dot. budowy kanalizacji w Nowym Duninowie. Dziś 28.08.2017 r. (poniedziałek) w godz. 14:00 – 16:00 zaproszeni zostali przez wójta mieszkańcy ulic: Aleja, Świerkowa, Jaśminowa.
Jutro 29.08.2017 r. (wtorek ) godz. 14:00 – 16:00 – ul. Gostynińska (od szkoły do skrzyżowania z drogą krajową), Różana , Leśna , Płocka (strona lewa).
30.08.2017 r. (środa) godz. 14:00 – 17:00 – ul. Włocławska, Pałacowa

Koszt po stronie mieszkańców to 1300 zł brutto, które wójt rozłożył na sześć rat. Ostatnia płatna w lutym 2018 r.

Ekipa budowlana jest już na ul. Parkowej.

Duninowskie Święto Plonów i Darów Wisły

Go to Top