Archive for Listopad, 2016

Koncepcja gazyfikacji. Będzie ciąg dalszy.

gazyfikacja112016Temat gazyfikacji gminy Nowy Duninów będzie powracał. Dziś wójt Mirosław Krysiak podpisał list intencyjny w sprawie przystąpienia do projektowania sieci gazowniczej z uwzględnieniem gminy Nowy Duninów w ramach gazyfikacji lewobrzeżnej części Płocka.

Kolejnym krokiem będzie kontakt z przedsiębiorcami i mieszkańcami gminy Nowy Duninów, ankietyzacja, które pozwolą na rozeznanie naszego zapotrzebowania na gaz ziemny.

Koncepcję gazyfikacji naszego regionu wprowadza, jak wspomnieliśmy, Polska Spółka Gazownictwa sp. Z o.o. Oddział w Warszawie, Zakład w Ciechanowie.

Czy pomysł ma szansę na realizację? Jakie mamy potrzeby w tym zakresie? Czy mieszkańcy chcą zmienić systemy grzewcze w swoich domach? Czy budowa sieci gazowniczej na terenie gminy znajdzie gospodarcze i ekonomiczne uzasadnienie? Odpowiedzi na te pytania zdecydują o tym czy sieć gazownicza powstanie na naszym terenie.

gazyfikacja112016_1_534

W archiwum Urzędu Gminy.

Pozdrawiamy gorąco wszystkich, którzy wtedy zbierali fundusze dla Piotrusia.

Archiwum: http://www2.nowyduninow.info.pl/news.php?id=1228

Piąta rocznica „Powódź! Razem damy radę!”

2016_prdr18 listopada 2016 r. w Urzędzie Gminy w Nowym Duninowie spotkali się uczestnicy projektu „Powódź! Razem Damy Radę!”. Minęło 5 lat od pierwszych spotkań i przystąpienia gminy Nowy Duninów do projektu. Tu warto przypomnieć: gmina Nowy Duninów  w 2011 roku jako jedyna gmina z powiatu płockiego została zakwalifikowana do udziału w powszechnej akcji edukacyjnej z zakresu ochrony przeciwpowodziowej pod hasłem „Powódź! Razem damy radę!”. Projekt realizowany był przez Fundację Wspomagania Wsi i dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Zakwalifikowane zostały 4 gminy zagrożone powodzią, leżące wzdłuż Wisły na odcinku od Sandomierza do Płocka. Warunkiem przystąpienia do projektu było utworzenie z naszych mieszkańców 20 osobowej grupy wolontariuszy, którzy od listopada 2011 roku uczestniczyli w cyklu szkoleń z zakresu ochrony przeciwpowodziowej. Pozostałe trzy gminy, które uczestniczą w programie to  Gmina Solec nad Wisłą, Sobienie Jeziory oraz Dwikozy.

2012_prdrSpołeczna Grupa Wsparcia Ochrony Przeciwpowodziowej z terenu gminy Nowy Duninów złożona jest pracowników Urzędu  Gminy, sołtysów oraz strażaków  OSP Duninów. W 2012 oraz 2013 roku mieszkańcy mogli zobaczyć efekty szkolenia naszych wolontariuszy podczas spotkań z grupą zorganizowanych w bardzo ciekawej formie – przedstawień, scenek rodzajowych, w nadwiślańskich miejscowościach gminy Nowy Duninów, tam gdzie zagrożenie powodziowe jest ciągle realne.

Warto mieć pod ręką ulotkę informacyjną wydaną w ramach projektu, przygotowaną przez naszych wolontariuszy – Co każdy mieszkaniec naszej gminy powinien wiedzieć, żeby lepiej przygotować się do powodzi.”

 ulotka_prdr

Robimy ozdoby i ciasteczka świąteczne.

Wójt Gminy Nowy Duninów, Klub Wolontariusza, Kolo Emerytów i Rencistów, Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Nasze Lipianki” oraz Nadwiślańskie Stowarzyszenie w Woli Brwileńskiej zapraszają całe rodziny do wspólnego przygotowywania świątecznych dekoracji oraz pieczenia i dekorowania ciasteczek pod fachową opieką lokalnych specjalistów – pasjonatów:

  • piątek -2 grudnia 2016r. od godziny 1600 Szkoła Podstawowa w Nowym Duninowie
  • sobota – 3 grudnia 2016r. od godziny 1500 Szkoła Podstawowa w Lipiankach
  • czwartek – 8 grudnia 2016r. od godziny 1600 Szkoła Podstawowa w Soczewce

W programie między innymi przygotowywanie ozdób bożonarodzeniowych oraz wypiek i dekoracja ciasteczek.

Tak było w 2014 r. -zapraszamy do galerii.

warsztaty

Samorządy a zbliżająca się reforma oświaty.

Gimnazjum to właśnie oniWczoraj wójt naszej gminy wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez Wojewodę Mazowieckiego Zdzisława Siperę oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty Aurelię Michałowską w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, Oddział Poświętne w Płońsku. Tematem spotkania była rola i zadania samorządów w projekcie zmian w systemie oświaty.

Jak wynika z przedstawionych przez Wojewodę informacji, dodatkowych środków na wprowadzenie reformy samorządy nie otrzymają. Czy po spotkaniu samorządowcy wiedzą więcej? Raczej nie.

Na spotkaniu przypomniano o funkcjonującej stronie internetowej: http://reformaedukacji.men.gov.pl oraz zachęcano do osobistego kontaktu telefonicznego.

Wczorajsze spotkanie było pierwszym z zaplanowanych pięciu. Kolejne odbędą się na terenie delegatur Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w Warszawie.

Kalendarz imprez na 2017 rok ustalony.

Razem z organizacjami pozarządowymi z terenu gminy Nowy Duninów ustaliliśmy kalendarz imprez na 2017 r. Wpisanych zostało 24 pozycje. To oczywiście nie wszystkie wydarzenia, które będą miały miejsce na terenie naszej gminy. Dwa kluby sportowe: “Wisła” i “Fala” w ciągu roku grają mecze ligowe, sparingi, turnieje, na które zapraszają mieszkańców.Terminarze można znaleźć na FB.

Wśród wpisanych do kalendarza imprez są oczywiście lipcowe Regaty Żeglarskie. W 2017 r. odbędą się 15  lipca. Zamiast Pikniku Wakacyjnego w Nowym Duninowie, który odbywał się w sierpniu, wójt proponuje 26 sierpniaDuninowskie Święto Plonów“. W załączeniu kalendarz w formacie pdf.

Kalendarz imprez na 2017 r. – pobierz plik pdf

8 ton żywności dla naszych mieszkańców.

żywność z PKPS

żywność z PKPS

W ubiegłym tygodniu odebraliśmy ponad 8 ton żywności z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Współpraca z Zarządem Rejonowym PKPS z siedzibą w Bielsku w przedmiotowej sprawie została podpisana niedawno, ale współpraca z tą instytucją rozpoczęła się dużo wcześniej. To z tego źródła wójt odebrał w ubiegłym roku jabłka, które dystrybuowane były do naszych mieszkańców. Teraz w dwóch turach do ok. 350 rodzin trafi 8 ton żywności. Jeszcze dziś (28 listopada 2016 r.)  w godz. 12.00 – 15.00 rozpocznie się wydawanie żywności mieszkańcom.

Wspomnienie – Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole.

“Fala” w lidze. Kolejny mecz sezonu 2016/17.

 Wójt Gminy, GKS “Fala” Nowy Duninów oraz sponsorzy zapraszają jutro na mecz V ligi tenisa stołowego do sali gimnastycznej w Nowym Duninowie. Sobota, 26 listopada 2016 r., godz. 15.00.Zapraszamy 26 listopada

Czy nasi mieszkańcy chcą gazyfikacji?

Gazyfikacja lewobrzeżnej części PłockaGazyfikacja to przyszłość także naszej gminy i czas już przymierzać się do takiej inwestycji. Jeśli oczywiście nasi mieszkańcy będą zainteresowani podłączeniem się do sieci gazowniczej.

W minioną środę w Płocku odbyło się spotkanie na temat gazyfikacji lewobrzeżnej części Płocka i ewentualnie sąsiadujących gmin. Inicjatorem powrotu do tematu gazyfikacji tego regionu jest radny Tomasz Kominek.

“W środowym spotkaniu uczestniczyliśmy również my. Gmina Nowy Duninów bezpośrednio sąsiaduje z Płockiem – Radziwie. Koncepcja budowy sieci gazowniczej w naszym sąsiedztwie może być dla nas szansą. Trzeba rozważyć i przeanalizować nasze potrzeby” – mówi wójt Mirosław Krysiak.

Polska Spółka Gazownictwa oddział warszawski przygotowała koncepcję budowy gazociągu w interesującym nas regionie. W tej chwili przygotowywany jest przetarg , który wyłoni wykonawcę inwestycji.

Zadanie byłoby realizowane etapowo. Wg. przyjętej koncepcji w I etapie poprowadzono by sieć między Gąbinem a Dobrzykowem. Radny T. Kominek liczy, że ok. 2018 r. sieć doprowadzona byłaby w granice Płocka po stronie Radziwia. Czy dalej?

Warto już teraz zastanawiać się nad rysującymi się przed gminą Nowy Duninów możliwościami. Jednak to, czy gazyfikację poprowadzimy, zależy przede wszystkim od naszych mieszkańców. Nie tylko ich potrzeb w tym zakresie. Tak duża inwestycja liniowa wiąże się także z udostępnieniem gruntów prywatnych.

Wójt zapowiada, że gazyfikacja będzie jednym z głównych tematów podczas najbliższych spotkań z mieszkańcami.

Ścieżka rowerowa Płock – Soczewka po koronie zapory bocznej? Jest odpowiedź RZGW w Warszawie

Polubiliśmy rowery i miejsca, do których dotrzeć samochodem nie można.Popłacin z piękną panoramą Płocka. Szkoda, że tu pusto.2 mln. zł z funduszy europejskich na razie nie trafi do naszej gminy. Nie będzie ścieżki rowerowej Płock Soczewka po koronie zapory bocznej Zbiornika Włocławskiego.

Gazeta Wyborcza, która poruszała ten temat, otrzymała odpowiedź z RZGW już kilka dni temu i opublikowała stanowisko dyrekcji RZGW 22 listopada. Czekaliśmy na oficjalną odpowiedź skierowaną do Wójta. Przyszła dziś i brzmi: nie!.

Trudno mówić o uzasadnieniu decyzji. P.o. Dyrektora RZGW w Warszawie Dariusz Tomczak powołuje się na utrzymanie bezpieczeństwa, ale jak projektowana ścieżka miałaby zagrażać bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu? W piśmie, które dotarło dziś do Urzędu Gminy czytamy: „W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 28.10.2016 r. (znak:…), uprzejmie informuję, że podtrzymuję swoje stanowisko w sprawie braku zgody na poprowadzenie trasy „ścieżki rowerowej Płock – Soczewka” po koronie zapory bocznej Brwilno – Popłacin – wyrażone w piśmie skierowanym do Pana w dniu 11.10.2016 r. (znak: …) oraz przedstawione na spotkaniu w siedzibie RZGW w Warszawie w dniu 08.11.2016 r. …”

Malowniczej ścieżki dla rowerów po koronie wału nie będzie. Wójt jednak nie rezygnuje i będzie szukał innych możliwości budowy trasy rowerowej łączącej Płock z Soczewką.


Tekst zamieszczony Gazecie Wyborczej dnia 22 listopada 2016 r.:

Październik w naszej szkole.

W szkole będzie bardzo ciepło i jeszcze przytulniej.

Termomodernizacja budynku szkoły w Nowym Duninowie jest niezbędna i na ten temat wszyscy mają jednakowe zdanie od dość dawna. Kilka lat temu wójt przygotował duży projekt łączący termomodernizację budynków szkoły w Nowym Duninowie z rozbudową Sali gimnastycznej. Niestety, projekt nie otrzymał dofinansowania.

Zmodernizowana została kotłownia. Zrezygnowano z ogrzewania olejowego na rzecz biomasy, co daje duże oszczędności. Utrata ciepła jednak przez nieszczelne okna, drzwi oraz niedocieplone ściany jest znaczna.

Projekt termomodernizacji został utrzymany, choć nieco okrojony i wpisany w projekt partnerski wespół z innymi gminami – członkami Związku Gmin Powiatu Płockiego.

Wspólny projekt dotyczy głębokiej termomodernizacji połączonej z wymianą źródeł ciepła oraz zastosowaniem odnawialnych źródeł energii dla 16 budynków użyteczności publicznej zlokalizowanych na terenie Gmin Związku Gmin Regionu Płockiego.

Liderem projektu jest Związek Gmin Regionu Płockiego a Parterami (beneficjentami końcowymi) 8 Gmin położonych na jego terenie tj.: Staroźreby, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Gąbin, Gostynin, Nowy Duninów, Radzanowo.

Zakres prac ujęty w projekcie dla gminy Nowy Duninów obejmie: ocieplenie ścian przylegających do gruntu, ścian zewnętrznych budynku szkoły, dachu szkoły, ścian zewnętrznych Sali gimnastycznej i zaplecza, wymianę okien i drzwi.

W zakresie systemu grzewczego: ze względu na dobry stan techniczny kotłowni jak również instalacji rurowej centralnego ogrzewania, w ramach termomodernizacji instalacji centralnego ogrzewania zaprojektowano wymianę wszystkich grzejników na nowe panelowe stalowe z zaworami i głowicami termostatycznymi.

W zakresie oświetlenia planuje się: wymianę oświetlenia wewnętrznego na oświetlenie energooszczędne LED, wykonanie systemu sterowania oświetleniem (pomieszczenia komunikacji i toalety) oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku szkoły do produkcji energii elektrycznej wyłącznie na potrzeby własne (zasilanie odbiorników w obiekcie, bez możliwości przesyłu energii do sieci energetycznej).

Wczoraj otrzymaliśmy informację, że złożony przez ZGRP wniosek znalazł się na 29 miejscu wśród 67 projektów przeznaczonych do finansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (RPO WM 2014-2020).

Wartość kosztorysowa naszego partnerskiego projektu wynosi 10.974.366 zł. Środki unijne pokryją 80% kosztów kwalifikowanych.

Wszystko wskazuje na to, że w I kwartale 2017 r. zostanie ogłoszony przetarg. Jesienią zaś zostaną ukończone prace w ramach projektu. W szkole będzie ciepło.

Andrzejki już za tydzień.

30 listopada br. (środa) na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Nowym Duninowie Klub Wolontariusza, Gminny Ośrodek Kultury, Koło Emerytów i Rencistów z Nowego Duninowa, Stowarzyszenie „Nasze Lipianki” oraz Nadwiślańskie Stowarzyszenie z Woli Brwileńskiej zorganizują dla dzieci popołudnie andrzejkowe. W imieniu Wójta i organizatorów już dziś zapraszamy: 30 listopada, godz. 15.00.

Impreza ta rozpocznie cykl spotkań przedświątecznych organizowanych przez ten zespół. Dwa dni po Andrzejkach rozpocznie się cykl warsztatów bożonarodzeniowych:

  • Nowy Duninów 2 grudnia 2016 r. godz. 16.00
  • Lipianki – 3 grudnia 2016 r. godz. 15.00
  • Soczewka – 8 grudnia 2016 r. godz. 16.00

zdj. Właśnie teraz domawiane są szczegóły.

Kanalizacja Nowy Duninów – Karolewo – Nowa Wieś

duninow394_2016_06_11_km_orgO projekcie budowy kanalizacji Nowy Duninów – Karolewo – Nowa Wieś mówiliśmy niejednokrotnie. Ostatecznie projekt będzie większy niż zakładaliśmy. Coraz chętniej bowiem mieszkańcy podłączają się do sieci.

Wydawało się, że dużym projektem jest zrealizowana inwestycja – budowa kanalizacji Brwilno Dolne – Soczewka dofinansowana ze środków unijnych w ramach PROW na lata 2007 – 2013. Wtedy wykonano ok. 150 przyłączy. Obecny projekt to 270-280 przyłączy. Koszt jego realizacji szacowany jest na ok. 4 mln.  To najdłuższa nasza inwestycja  licząca 21 km i bardzo potrzebna naszym mieszkańcom. Niezbędna także ze względu na ochronę zasobów naturalnych, w tym wód.

Jedyną szansą na jej realizację jest pozyskanie środków z zewnątrz, a ściślej środków unijnych w ramach PROW na lata 2014-2020. Do 5 grudnia wójt złoży wniosek o dofinansowanie i jak mówi, głęboko wierzy, że gmina ma szansę na pozyskanie ok. 2 mln zł. Środki jednak jakie zostały przydzielone na ten program to kwota zaledwie 69 mln.

Go to Top