Archive for wrzesień, 2016

Pasowanie Gimnazjalisty po raz ostatni?

IMG_244928 uczniów klasy I Publicznego Gimnazjum otrzymało wczoraj z rąk Wójta Gminy Mirosława Krysiaka Akt Pasowania Gimnazjalisty. Samego pasowania na ucznia klasy I Publicznego Gimnazjum w Nowym Duninowie im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego dokonała osobiście Dyrektor Publicznego Gimnazjum Ewa Romańska. Tradycyjnie był „ołówkiem gigantem”.

Pierwszakom towarzyszyli wszyscy nauczyciele PG z Zastępcą Dyrektora ZSZ Pawłem Adamkowskim. Wśród gości była Pani Mariola – ich przewodnik, wychowawca w klasach IV – VI. Nie mogło też Marka Więcka, który z zadumą przyjął tegoroczne wychowawstwo w klasie I. Jego praca z gimnazjalistami zaczęła się właśnie od wychowawstwa w klasie I w roku 1999. Gdzie dziś są ówcześni gimnazjaliści? Wielu z nich spotykamy na co dzień. Jak wspominają ich nauczyciele? Wyrośli na dobrych ludzi. Radzą sobie w życiu. Dzisiejszym gimnazjalistom życzymy przynajmniej takich samych sukcesów, jakie osiągnęli ich poprzednicy.

To chwila zapisana w historii polskiej oświaty czarną grubą czcionką – mówi Wójt. Wszystko wskazuje na to, że po 17 latach zawracamy, a wraz z odejściem uczniów tegorocznej klasy I w gminie Nowy Duninów zniknie Gimnazjum i Zespół Szkół.

Zapowiadane reformy oświaty nie napawają optymizmem i mimo zapowiedzi rychłego wprowadzenia zmian, wiele kwestii dot. funkcjonowania oświaty na terenie gminy, nie zostało wyjaśnionych. Praca w samorządzie nauczyła mnie racjonalnego postrzegania świata i wiem, że żeby osiągnąć efekty nie warto burzyć. Na gruzach trudno budować, a przecież fundamenty mamy solidne i warto byłoby sprawdzić czy nie da się ich wykorzystać.

Uczniom klasy I Publicznego Gimnazjum w Nowym Duninowie życzę sukcesów. Mam nadzieję, że wśród Was są przyszli samorządowcy, że znajdziecie, tak jak dotychczas, czas na angażowanie się w sprawy naszych małych lokalnych społeczności.

Uczniom dzisiejszej klasy VI, niezależnie od trudnej przyszłości, życzę tyleż samo sukcesów co rozpoczętych przedsięwzięć. Będziemy wspierać Was, Waszych rodziców i nauczycieli na wyboistej drodze, która przed Wami. Życzę Wam spokoju i jak najmniej oświatowych zawieruch w przyszłości.

Część oficjalną wczorajszego Pasowania wspólnie przygotowali uczniowie klas I – III pod okiem Pani Joanny Dymek. Część II w całości przygotowali uczniowie klas III.

I tu należy się wielkie uznanie. Prezenterzy to profesjonaliści. Bez cienia stresu poprowadzili otrzęsiny. Odwagi jednak pogratulować musimy pierwszakom. Różowe spódniczki na biodrach panów – trudno, długie, balowe suknie i kapelusze, też wciągali. Uwierzcie, to wymagało wielkiej odwagi, wyjątkowego poczucia humoru i dystansu do siebie.

Nasze Publiczne Gimnazjum w Nowym Duninowie niebawem przejdzie pewnie do historii. W naszej pamięci pozostaną jednak dni spędzone w murach PG. Byłym uczniom i ich wychowawcom nie raz zakręci się łza w oku na wspomnienie minionych lat, wybryków uczniowskich i urzekających gestów.

Zapraszamy do galerii

Obwieszczenie

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z odgałęzieniami do pompowni ścieków oraz przyłączami do budynków” Nowy Duninów, Karolewo, Nowa Wieś

Afrykański pomór świń na Mazowszu.

asf_spotkanie1O wystąpieniu w Polsce afrykańskiego pomoru świń mówiono już dość dawno. Niestety zachorowania odnotowano również na Mazowszu. Stąd cykl szkoleń i spotkań informacyjnych także w naszym powiecie. Także wójt gminy włączył się w akcję informacyjną. Wczoraj w Urzędzie Gminy zorganizował spotkanie rolników i hodowców z Powiatowym Lekarzem Weterynarii Jackiem Gruszczyńskim. Mówiono m.in. o zagrożeniu ASF oraz konieczności ewidencjonowania hodowli. W tym miejscu warto przypomnieć, że od 25 lutego 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące zgłaszania przemieszczeń trzody chlewnej. Zgodnie z nimi:

  1. Każdy rolnik zamierzający hodować świnie, nawet jedną sztukę na własne potrzeby, musi zarejestrować siedzibę stada.
  2. W przypadku przemieszczenia świni, dotychczasowy posiadacz (zbywający) oraz nowy posiadacz (nabywający) musi zgłosić to zdarzenie w ciągu 30 dni od jego zaistnienia, do biura powiatowego ARiMR podając m.in. numery obu siedzib stad.
  3. Zarejestrowanie siedziby stada oraz zgłoszenie przemieszczenia świń, należy dokonać w biurze powiatowym ARiMR na odpowiednim druku. Przemieszczenie można również zgłosić listownie lub za pomocą Internetu po założeniu konta użytkownika i uzyskaniu hasła dostępu.

Podstawa prawna – decyzja wykonawcza Komisji (UE)2016/260 z dnia 23.02.2016 r. zmieniająca decyzję 2006/80/WE w odniesieniu do Polski, uchylająca odstępstwo przewidziane w art. 3 ust. 2 dyrektywy 92/102/EWG w odniesieniu do gospodarstw hodujących jedną świnię. (podano za: http://www.arimr.gov.pl).

 

Poniżej publikujemy linki do materiałów szkoleniowych i informacyjnych, opublikowanych przez Starostę Płockiego, przydatnych szczególnie hodowcom.

Co nowego w sprawie ochotek?

Odpowiedź, którą otrzymaliśmy z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej można określić w wielkim skrócie wyjaśnieniem tego, co jest nam dobrze znane od wielu lat, zakończonym dwu zadaniową informacją o braku możliwości „… doraźnego przeciwdziałania problemowi, jakim jest cykliczny nadmierny wylęg muchy Ochotki”. W podobnym tonie dotarła odpowiedź do Starostwa Powiatowego w Płocku.

Sezon wylęgu ochotki za nami, ale mamy świadomość, że problem wróci do nas za rok i w kolejnych latach – mówi wójt. To nie jest już lokalny kłopot. Plaga muchówek dotyczy coraz rozleglejszych terenów, w tym miasta Płocka. Musimy starać się o podjęcie zsynchronizowanych działań wielu instytucji i środowisk, które działają na Zbiorniku Włocławskim, zarządzają nim, są decydentami.

Wspierają nas w tych działaniach różne środowiska. Ostatnio dołączyli żeglarze i wodniacy, którzy 17 września br. spotkali się w Nowym Duninowie. Wystosowanie apelu to ich pierwszy krok.

Apel żeglarzy, wodniaków i mieszkańców – plik pdf.

Archiwum – wejdź.

Kanalizacja Nowy Duninów – Karolewo – Nowa Wieś.

KarolewoProjekt kanalizacji Nowy Duninów – Karolewo – Nowa Wieś jest na etapie uzgodnień. Następnym etapem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę i pozyskanie środków na sfinansowanie zadania.

Czekamy na ogłoszenie przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika naboru wniosków o dofinansowanie w ramach PROW na lata 2016 – 2020. To nasza szansa na budowę projektowanej kanalizacji – mówi wójt.

Wójt wstępnie zakładał wykonanie w ramach projektu ok. 200 przyłączy. Zainteresowanie przyłączeniem się do sieci kanalizacji sanitarnej jest jednak dużo większe. Mieszkańcy nadwiślańskiej części Nowego Duninowa, Karolewa i Nowej Wsi chcą mieć kanalizację. W projekcie znalazło się 300 przyłączy. Stąd wartość zadania znacznie wzrosła. Jest to kwota ok. 3 mln zł. Jeśli uda się pozyskać środki, realizacja inwestycji powinna rozpocząć się w II połowie 2017 r. i potrwa ok. 1,5 roku.

Go to Top